מהו בעצם האישור העקרוני ?

תהליך לקיחת משכנתא וקניית נכס הינם בין התהליכים היקרים ביותר שאנחנו עושים במהלך חיינו, על מנת לבצע את התהליך בצורה נכונה ושתחסוך הרבה כסף וזמן. אשתף אתכם כאן במאמרים, ונעדכן אתכם בנושאים החמים והעדכניים ביותר בתחום המשכנתאות והנדל"ן.

ברגע שהחלטנו לרכוש נכס ואנחנו רוצים לקחת משכנתא למימוש העסקה , הדבר הראשון שכדאי וצריך לעשות לפני חתימת על חוזה הוא להוציא מהבנק אישור עקרוני,

אז מהו בעצם האישור העקרוני?

האישור העקרוני הוא מסמך שמקבלים מהבנק לאחר שסיפרנו לבנק על העסקה שנרצה לבצע הבנק ירצה לדעת עלינו מספר נתונים. כגון פרטי הלווים ,גובה השכר החודשי, ותק בעבודה, האם קיימות הלוואת נוספות מהות העסקה ועוד שאלות ספציפיות במקרים מיוחדים, על סמך הדיווח שלנו, במידה והבנק יסכים לתת לנו הלוואה הבנק נותן לנו אישור שבו יצוין גובה אחוזי המימון שהבנק מוכן לתת והרביות שנצטרך לשלם על ההלוואה.

האישור ייתן לנו מידע ראשוני האם בהתאם למה שדיווחנו לבנק האם תאושר לנו משכנתא ובאיזה תנאים,

כמה משכנתא נוכל לקבל?

יש כללים שבנק ישראל חייב את הבנקים לא לחרוג מהם לדוגמא הבנק יכול לממן לנו בקניית דירה יחידה עד 75% משווי הנכס . או שההחזר החודשי לא יעלה על 50% מגובה ההכנסה החודשית הפנויה.(הבנקים נוטים לאשר בין 35% ל 40% )חשוב שנדע שזה לא מחייב את הבנקים לתת את המקסימום. אלא כל בנק ובנק בהתאם לעסקה ואופי הלקוחות  קובע את גובה אחוזי המימון והריביות אותם ירצה שנשלם, לכן במידה ודיווחנו לבנק לפני חתימת חוזה על עסקה מסוימת ,ובסוף החלטנו ללכת על עסקה אחרת כדאי להוציא אישור ספציפי על העסקה החדשה,

לכמה זמן תקפות הריביות באישור ?

תוקף הריביות הינו ל24 יום, לאחר מכן יוכל הבנק לעלות את הריביות לפי החלטתו.

דברים נוספים שכדאי לדעת….

*הסכום שנקבל מהבנק לפי אחוז המימון נקבע ממחיר החוזה או מחיר שמאות הנכס הנמוך מהם.

*באותו סניף שהגשנו את הבקשה נצטרך להמשיך את המשך תהליך קבלת המשכנתא למעט במקרים חריגים הבנק יאשר להמשיך בסניף אחר.

* גם אחרי שקיבלנו אישור חשוב לשים לב להתניות אם קיימות שהבנק לפעמים נותן באישור.

*בנוסף להחזר החודשי יש לקחת בחשבון גם את גובה תשלומי ביטוח חיים והנכס שהבנק מחייב אותנו לעשות.

*הבנק מתעד כל דבר שנאמר לו בפגישה הראשונית לכן חשוב לדעת לדייק ולהבין את המשמעות של כל פרט שאנחנו מוסרים לבנק,

לסיכום! המאמר עסק בתהליך הראשוני אבל החשוב מאוד שצריך לעשות בדרך לקבלת משכנתא שנכונה לנו, כמובן שיש עוד נושאים שצריך לדעת. למשל לאיזה בנק העסקה שלנו הכי מתאימה? איך בונים תמהיל משכנתא נכון שיחסוך לנו בריביות ? במאמרים הבאים נעסוק בין היתר גם בנושאים האלה ועוד נושאים שיחסכו לכם הרבה כסף!